Przejdź do treści
Wszystkie artykuły

Rynek

Wynajem krótkoterminowy w Albanii: gdzie zarabia najwięcej w 2026 roku (Wlora, Durrës, Golem, Szkodra, Tirana)

Dane AirDNA za styczeń-czerwiec 2026: przeciętne mieszkanie zarobiło ok. 830 € miesięcznie w Wlorze, ok. 800 € w Durrës i ok. 765 € w Tiranie. Porównanie miast i sposób obliczenia własnego zwrotu.

Autor: Czas czytania: 8 min

Wynajem krótkoterminowy w Albanii: gdzie zarabia najwięcej w 2026 roku (Wlora, Durrës, Golem, Szkodra, Tirana)

Zdjęcie na okładkę: Ahmet Çötür / Pexels

Gdzie wynajem krótkoterminowy przynosi najwięcej w Albanii? Według danych AirDNA za pierwszą połowę 2026 roku, opublikowanych przez Monitor 15 sierpnia, przeciętne mieszkanie zarabiało około 830 € miesięcznie w Wlorze, 800 € w Durrës, 765 € w Tiranie i 745 € w Golemie, podczas gdy Szkodra, Shëngjin i Korça były w tyle. W czerwcu, na początku sezonu, Wlora i Durrës osiągnęły około 1 400 € miesięcznie. Różnice między miastami są mniejsze, niż wielu zakłada, a dla inwestora zależą bardziej od ceny zakupu i kosztów niż od samego miasta. Poniżej porównujemy miasta i pokazujemy, jak obliczyć własny zwrot.

Najważniejsze wnioski
  • Według AirDNA za okres od stycznia do czerwca 2026 Wlora miała najwyższy miesięczny przychód z mieszkania, około 830 €, przed Durrës (800 €), Tiraną (765 €) i Golemem (745 €).
  • Dane podane są przed kosztami i podatkiem 15% i nie obejmują lipca i sierpnia; w czerwcu Wlora i Durrës osiągnęły około 1 400 € miesięcznie.
  • Tirana ma najwyższy łączny przychód, 16,3 mln € w ciągu sześciu miesięcy, oraz najwyższe obłożenie, bo popyt trwa przez cały rok.
  • Golem ma najwyższą stawkę za noc (51,30 €), ale niższe obłożenie niż Durrës i Tirana.
  • Brutto stopa zwrotu to roczny przychód podzielony przez cenę zakupu; dla inwestora cena zakupu i koszty znaczą więcej niż miasto.
Obiekty wystawione na wynajem krótkoterminowy, H1 2026
27 700
Udział obiektów w segmencie Wlora-Saranda (10 200)
37%
Przychód Tirany, najwyższy w kraju, od stycznia do czerwca
16,3 mln €
Miesięczny przychód z mieszkania w Wlorze, przed kosztami
Około 830 €

Porównanie miast: stawka za noc, obłożenie i przychód

Tabela zestawia dane AirDNA według miast. „Miesięczny przychód” to przeciętny przychód z mieszkania uwzględniający obłożenie, więc obejmuje puste noce, ale jest przed kosztami energii, sprzątania, prowizjami i podatkiem. Obłożenie to udział dostępnych nocy, w których mieszkanie zostało zarezerwowane.

Wynajem krótkoterminowy według miast, od stycznia do czerwca 2026 (AirDNA)
Wlora10 200 (segment Wlora-Saranda)48,0 €62,2%~830 €~1 400 €
Durrës4 50049,4 €60,3%~800 €~1 380 €
Tirana5 50042,4 €63,6%~765 €do 900 €
Golem1 50051,3 €57,9%~745 €~1 260 €
Szkodra1 40047,2 €52,5%~620 €~990 €
Shëngjin–41,7 €–~510 €–
Korça–40,7 €–~410 €–
Źródło: AirDNA, za Monitor (15.08.2026)
Miesięczny przychód z mieszkania, średnia za okres od stycznia do czerwca 2026
05001 000€WloraDurrësTiranaGolemSzkodraShëngjinKorça830800765745620510410
Miesięczny przychód z mieszkania, średnia za okres od stycznia do czerwca 2026
KategoriaWartość
Wlora830 €
Durrës800 €
Tirana765 €
Golem745 €
Szkodra620 €
Shëngjin510 €
Korça410 €
Wartości przybliżone, przed kosztami i podatkiem; średnia za pół roku nie obejmuje lipca i sierpnia.Źródło: AirDNA, za Monitor (15.08.2026)

Tirana zarabia w sumie więcej niż jakiekolwiek inne miasto, bo pracuje przez cały rok: około 16,3 mln € w ciągu sześciu miesięcy, wobec 15,5 mln € w Wlorze i 7,7 mln € w Durrës (Monitor, 15 sierpnia 2026).

Łączny przychód z wynajmu krótkoterminowego, od stycznia do czerwca 2026
mln €05101520TiranaWloraDurrësSzkodraGolem16,315,57,721,5
Łączny przychód z wynajmu krótkoterminowego, od stycznia do czerwca 2026
KategoriaWartość
Tirana16,3 mln €
Wlora15,5 mln €
Durrës7,7 mln €
Szkodra2 mln €
Golem1,5 mln €
Korça i Shëngjin wyniosły każde mniej niż 0,5 mln €.Źródło: AirDNA, za Monitor (15.08.2026)

Ważne zastrzeżenie: średnie obejmują okres od stycznia do czerwca, czyli bez lipca i sierpnia. W czerwcu noc kosztowała średnio 76 € w Durrës, 75 € w Wlorze i 72 € w Golemie, wobec około 47 € w Tiranie (Monitor). Według Top Channel (29 lipca 2026) na początku lipca przeciętne stawki za noc wynosiły około 80 € w Tiranie, 90 € w Durrës, 100 € w Wlorze i 120 € w Sarandzie, a obłożenie 64% w Tiranie, 54% w Durrës, 60% w Wlorze i 41% w Sarandzie. Dane te pochodzą z innego pomiaru i nie są bezpośrednio porównywalne z tabelą, ale pokazują, jak sezonowe jest wybrzeże.

Miasta porównane w tym artykule

Wybierz miejsce, aby zobaczyć jego szczegóły na mapie.

Źródło: AirDNA za Monitor (15.08.2026), Top Channel (29.07.2026); współrzędne przybliżone

Miasto po mieście: co warto wiedzieć

Wlora i Saranda. Segment Wlora-Saranda skupia ponad jedną trzecią wszystkich obiektów w kraju, a Wlora prowadzi pod względem miesięcznego przychodu. Jest też najbardziej zależna od sezonu i dużych projektów. Lotnisko we Wlorze nie zostało otwarte, a rząd przystąpił do rozwiązania umowy (zobacz nasz artykuł o lotnisku we Wlorze), a na południu dochodziło do rozbiórek budynków bez pozwoleń (jak nie kupić nieruchomości bez pozwolenia). Według spisu z 2023 roku, na który powołuje się Monitor (31 lipca 2026), około 52% domów we Wlorze było niezamieszkanych, co pokazuje, jak wiele z nich to domy wakacyjne.

Durrës. Drugie miejsce pod względem miesięcznego przychodu, z 4 500 obiektami i stawką za noc wyższą niż w Tiranie. Korzysta z bliskości Tirany i lotniska Rinas. Według tego samego spisu około 44% domów w Durrës było niezamieszkanych. Linia kolejowa Tirana-Durrës-Rinas może zmienić dostęp do niektórych dzielnic (zobacz nasz artykuł o kolei).

Golem. Najwyższa stawka za noc (51,3 €), ale niższe obłożenie niż w Durrës i Tiranie. To niemal wyłącznie rynek letni.

Tirana. Najniższa stawka za noc wśród głównych miast (42,4 €), ale najwyższe obłożenie (63,6% w czerwcu, około 69% w kwietniu) i popyt przez cały rok. Monitor opisuje tutejszy przychód jako „niższy, ale bardziej stabilny”. Tirana ma też mocną alternatywę: wynajem długoterminowy mieszkania jednopokojowego kosztował średnio 590 € miesięcznie (Monitor, 8 sierpnia 2026).

Zdjęcie: Sabina Kallari / Pexels

Szkodra. Około 1 400 obiektów po 47,2 € za noc. Obłożenie (52,5% w czerwcu) jest niższe, ale Szkodra rośnie jako brama do Alp i Theth. Dla obszarów górskich zobacz też Pakiet Gór.

Shëngjin i Korça. Najmniejsze rynki na liście, z około 510 € i 410 € miesięcznie za mieszkanie.

Zdjęcie: Klajdi Cena / Pexels

Jak obliczyć własny zwrot

Dane AirDNA pokazują, ile zarabia przeciętne mieszkanie, a nie ile zarobisz Ty. Brutto stopa zwrotu jest prosta: roczny przychód ÷ cena zakupu. Przykład ilustracyjny, z zaokrąglonymi liczbami, a nie cenami rynkowymi: mieszkanie kupione za 100 000 €, które przynosi 800 € miesięcznie, daje 9 600 € rocznie, czyli około 9,6% brutto. Od tego trzeba odjąć sprzątanie, energię, wodę, prowizje platform, konserwację, wyposażenie i podatek 15% od przychodu z wynajmu (Monitor, 15 sierpnia 2026). Monitor podkreśla, że po odjęciu tych kosztów dochód netto może „znacząco spaść” poniżej średniej. Cenę zakupu ustal, zaczynając od przeciętnych cen za metr kwadratowy w Wlorze lub w Durrës.

Nie zapominaj o kosztach w chwili zakupu, które obniżają zwrot w pierwszym roku:

Ile kosztuje zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy
€
Notariusz (0,3%)
300 €
ASHK: rejestracja umowy
55 €
Zaświadczenie o własności i wniosek
77 €
Koszty kupującego
432 €
Cena + koszty
100 432 €
Dane orientacyjne, bez prowizji agencji.Pełny poradnik o kosztach
Zanim kupisz mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy0 z 6

Ryzyka, których tabela nie pokazuje

Konkurencja rośnie. Liczba obiektów w Albanii wzrosła o 15,34% rok do roku do czerwca 2026, według AirDNA (Report TV, 3 sierpnia 2026). Większa podaż oznacza presję na ceny i obłożenie.

Kontrole podatkowe. W sierpniu 2026 roku urzędy skarbowe zaczęły sprawdzać gospodarzy z Booking i Airbnb, a lipcowy projekt ustawy wymaga, by platformy zgłaszały przychody. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule o podatku 15% i kontrolach.

Podatek od nieruchomości. Projekt z czerwca 2026 roku klasyfikuje mieszkania do wynajmu krótkoterminowego jako budynki komercyjne, z wyższą stawką od 2029 roku (podatek od nieruchomości według wartości rynkowej).

W pierwszej połowie 2026 roku Wlora miała najwyższy miesięczny przychód z mieszkania (około 830 €), przed Durrës (około 800 €) i Tiraną (około 765 €), według AirDNA.
W Golemie, średnio 51,3 € za noc w okresie od stycznia do czerwca 2026, tuż przed Durrës (49,4 €).
Tirana ma niższą stawkę za noc, ale najwyższe obłożenie, popyt przez cały rok i najwyższy łączny przychód. Wybrzeże zarabia więcej na mieszkanie latem, ale ma puste miesiące zimą.
To zależy od ceny zakupu. Podziel roczny przychód przez cenę zakupu, aby uzyskać brutto stopę zwrotu, a następnie odejmij koszty i podatek 15%. Średnie AirDNA są podane przed kosztami.
Nie. Porównywalne dane dla miast obejmują okres od stycznia do czerwca 2026. Sam czerwiec w Wlorze i Durrës przyniósł około 1 400 € miesięcznie za mieszkanie.

Szukasz nieruchomości nad morzem? Przeglądaj mieszkania na sprzedaż w Durrës, w Wlorze i w Sarandzie albo znajdź lokalnego agenta. Kupujesz z zagranicy? Przeczytaj nasz przewodnik dla kupujących z zagranicy.

Mieszkania na sprzedaż w DurrësZobacz wszystkie

Źródła

Czytaj dalej

Udostępnij artykuł

Nowe artykuły e-mailem

Poradniki o zakupie, wynajmie i rynku nieruchomości w Albanii, prosto na Twoją skrzynkę.

Jeden e-mail, gdy publikujemy nowy artykuł. Możesz się wypisać w dowolnym momencie. Prywatność

Komentarze

Zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią.