Wynajem mieszkań w Tiranie w 2026 roku: ceny według dzielnic, od 1+1 do 3+1
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Tiranie w 2026 roku? W pierwszym półroczu 1+1 kosztowało średnio 590 € miesięcznie, od 330 € w Kinostudio do 850 € przy Sztucznym Jeziorze, a 2+1 954 €. Tabela 13 obszarów, wskaźnik INSTAT i jaką część pensji zjada czynsz.
Autor: Zespół hyrja.alZasady redakcyjneCzas czytania: 16 min
Sprawdzone przez Galip Sulaj,

Zdjęcie główne: Lisa Anna / Pexels
Ile kosztuje wynajem mieszkania w Tiranie w 2026 roku? W pierwszym półroczu roku 1+1 (mieszkanie jednopokojowe z aneksem) wynajmowano średnio za 590 € miesięcznie, a 2+1 (mieszkanie dwupokojowe) za 954 €. Dane pochodzą z transakcji agencji Century 21 w 13 obszarach miasta, opublikowanych przez Monitor 8 sierpnia 2026 roku. Dzielnica bardzo zmienia cenę: 1+1 kosztowało od 330 € w Kinostudio do 850 € przy Sztucznym Jeziorze. Według INSTAT (Albańskiego Instytutu Statystyki) wzrost czynszów zwalnia: 3,2% we wrześniu 2026 roku, wobec 8,5% na początku roku.
- W styczniu–czerwcu 2026 roku 1+1 w Tiranie wynajmowano średnio za 590 € miesięcznie, a 2+1 za 954 €, według transakcji Century 21 w 13 obszarach.
- Dzielnica bardzo zmienia czynsz: 1+1 kosztowało od 330 € w Kinostudio do 850 € przy Sztucznym Jeziorze, a 2+1 od około 450 € do 1500 €.
- Czynsze rosną wolniej: według INSTAT roczny wzrost czynszów spadł do 3,2% we wrześniu 2026 roku, z 8,5% na początku roku.
- Przy średnim brutto wynagrodzeniu 92 150 leków średnie 1+1 zjada około 59% pensji; by zmieścić się w progu 30% dochodu, czynsz powinien wynosić około 300 €.
- Nie opublikowano średniej dla garsonier w 2026 roku, a dla mieszkań 3+1 są tylko orientacyjne dane Numbeo: około 810 € poza centrum i 1400 € w centrum.
- Średni czynsz za 1+1 w 13 obszarach Tiranie, styczeń–czerwiec 2026 (Century 21)
- 590 €
- Średni czynsz za 2+1, wobec 755 € rok wcześniej
- 954 €
- Roczny wzrost czynszów według INSTAT we wrześniu 2026 roku, wobec 8,5% w styczniu i lutym
- 3,2%
- Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w II kwartale 2026 roku (INSTAT)
- 92 150 leków
Wynajem w Tiranie według obszaru: ile kosztuje każda dzielnica
Różnice między obszarami są duże. W tabeli Century 21 mieszkanie 1+1 w najdroższych obszarach kosztuje ponad dwa razy więcej niż 1+1 na obrzeżach, a 2+1 przy dwóch stadionach ponad trzy razy więcej niż 2+1 w Kinostudio.
| Sztuczne Jezioro | 850 € | −15% | 1 250 € | +26% |
|---|---|---|---|---|
| Rruga e Elbasanit | 830 € | +18% | 1 250 € | +25% |
| Przy stadionie Air Albania | 800 € | +45% | 1 500 € | +46% |
| Dawne Blloku | 700 € | +8% | 1 100 € | 0% |
| Komuna e Parisit | 630 € | −6% | 795 € | +10% |
| Zogu i Zi | 620 € | +29% | 900 € | +13% |
| Myslym Shyri | 600 € | +3% | 1 400 € | +87% |
| Stadion Selmana Stërmasi (Dinamo) | 570 € | −23% | 1 500 € | +53% |
| Astiri | 550 € | +16% | 665 € | +17% |
| Don Bosko | 490 € | +2% | 690 € | +5% |
| Kombinat | 360 € | +3% | 450 € | +5% |
| Fresku | 346 € | 0% | 450 € | +29% |
| Kinostudio | 330 € | +3% | 447 € | +5% |
| Średnia z 13 obszarów | 590 € | +4% | 954 € | +26% |
| Kategoria | styczeń–czerwiec 2026 | styczeń–czerwiec 2025 |
|---|---|---|
| Sztuczne Jezioro | 850 €/mies. | 1 000 €/mies. |
| Rruga e Elbasanit | 830 €/mies. | 703 €/mies. |
| Przy stadionie Air Albania | 800 €/mies. | 550 €/mies. |
| Dawne Blloku | 700 €/mies. | 650 €/mies. |
| Komuna e Parisit | 630 €/mies. | 670 €/mies. |
| Zogu i Zi | 620 €/mies. | 480 €/mies. |
| Myslym Shyri | 600 €/mies. | 580 €/mies. |
| Stadion Selmana Stërmasi | 570 €/mies. | 740 €/mies. |
| Astiri | 550 €/mies. | 475 €/mies. |
| Don Bosko | 490 €/mies. | 480 €/mies. |
| Kombinat | 360 €/mies. | 350 €/mies. |
| Fresku | 346 €/mies. | 345 €/mies. |
| Kinostudio | 330 €/mies. | 320 €/mies. |
Trzy rzeczy rzucają się w oczy:
- Dla 1+1 czynsz wzrósł w 10 z 13 obszarów (w Fresku zaledwie o 1 €). Spadł przy stadionie Selmana Stërmasi (−23%), przy Sztucznym Jeziorze (−15%) i w Komuna e Parisit (−6%). Według Monitor agenci Century 21 tłumaczą ten spadek mniejszą liczbą umów najmu i ograniczoną podażą w tych obszarach.
- Dla 2+1 czynsz nie spadł w żadnym obszarze. Największe wzrosty dotyczyły Myslym Shyri (+87%), stadionu Selmana Stërmasi (+53%) i stadionu Air Albania (+46%). Według Monitor mieszkania 2+1 są najbardziej poszukiwane, bo odpowiadają rodzinom, młodym parom, profesjonalistom i studentom, którzy dzielą lokal.
- Obrzeża pozostają znacznie tańsze. W Kinostudio, Fresku i Kombinat 1+1 kosztuje od 330 do 360 €, a 2+1 około 450 €, przy niewielkich wzrostach w ciągu roku, z wyjątkiem 2+1 w Fresku (+29%).
Dla części z tych dzielnic mamy osobne przewodniki z cenami sprzedaży, transportem i usługami: dla Blloku, Komuna e Parisit, Don Bosko, Astiri i Kombinatu. Cenę sprzedaży za metr kwadratowy w każdym obszarze znajdziesz w artykule ceny mieszkań w Tiranie według obszarów.
Garsoniera, 1+1, 2+1 czy 3+1: co wiemy o każdym typie
Dla 1+1 i 2+1 istnieją dane z podpisanych umów. Dla 3+1 (trzy sypialnie) są tylko ceny podawane przez użytkowników, a dla garsonier nie znaleźliśmy średniej opublikowanej w 2026 roku.
| Garsoniera | Brak opublikowanej średniej | Brak opublikowanej średniej | Żadne ze źródeł w tym artykule |
|---|---|---|---|
| 1+1 | 330 do 360 € (Kinostudio, Fresku, Kombinat) | 800 do 850 € (Air Albania, Rruga e Elbasanit, Jezioro) | Century 21, styczeń–czerwiec 2026 |
| 1+1 | Około 430 € poza centrum | Około 740 € w centrum | Numbeo, zaktualizowane 2 października 2026 |
| 2+1 | 447 do 450 € (Kinostudio, Kombinat, Fresku) | 1 250 do 1 500 € (Jezioro, Rruga e Elbasanit, Myslym Shyri, dwa stadiony) | Century 21, styczeń–czerwiec 2026 |
| 3+1 | Około 810 € poza centrum | Około 1 400 € w centrum | Numbeo, zaktualizowane 2 października 2026 |
Numbeo to baza, w której użytkownicy sami podają ceny: dla Tirany to 1 148 cen od 107 osób w ciągu 12 miesięcy do października 2026 roku, we wszystkich pozycjach kosztów życia. Jej dane dla mieszkania jednopokojowego mieszczą się w przedziale Century 21, dlatego traktujemy je jako wskazówkę dla mieszkań 3+1, dla których agencje nie opublikowały średniej. Trzecie źródło, agencja CPM, obliczyła dla Monitor średni czynsz 721 € za mieszkania w Tiranie na podstawie transakcji z 2026 roku, bez podziału na typy (12 czerwca 2026).
Garsoniery
Żadne ze źródeł nie podaje wartości dla garsonier: dane Century 21 opublikowane przez Monitor obejmują tylko 1+1 i 2+1, Numbeo nie ma tej kategorii, a INSTAT nie publikuje czynszów według typu mieszkania. Jako punkt odniesienia najtańsze 1+1 w tabeli kosztowało 330 €, w Kinostudio. Dla pokoi i mieszkań przy uczelniach przeczytaj wynajem studencki w pobliżu uniwersytetów; jeśli myślisz o zakupie pod wynajem, porównanie typów mieszkań znajdziesz w garsoniera czy 1+1 jako inwestycja.
Umeblowane czy nieumeblowane
Ani Century 21, ani Numbeo, ani INSTAT nie rozdzielają mieszkań umeblowanych od nieumeblowanych. Porównując dwie oferty, zestawiaj mieszkania z tym samym wyposażeniem i zapytaj, co jest w cenie: sprzęt kuchenny, klimatyzatory, pralka. W ogłoszeniach o wynajmie na hyrja.al wyposażenie jest podane w każdym ogłoszeniu, razem z miesięcznym czynszem i datą wprowadzenia.
Zdjęcie: Max Vakhtbovych / Pexels
Czy czynsze w Tiranie nadal rosną? Co pokazuje INSTAT
Tak, ale coraz wolniej. Wskaźnik czynszów to część wskaźnika cen konsumpcyjnych, która mierzy, jak zmieniają się czynsze płacone przez gospodarstwa domowe za ich mieszkania, jako średnia dla całego kraju. Wskaźnik czynszów w ramach wskaźnika cen konsumpcyjnych INSTAT wzrósł o 3,2% we wrześniu 2026 roku w porównaniu z wrześniem 2025 roku, po spadku z 8,5% w styczniu i lutym 2026 roku.
| Kategoria | Czynsz, zmiana roczna |
|---|---|
| paź 2024 | 1,8% |
| lis 2024 | 1,7% |
| gru 2024 | 0,9% |
| sty 2025 | 0,9% |
| lut 2025 | 0,9% |
| mar 2025 | 2,1% |
| kwi 2025 | 2,5% |
| maj 2025 | 3,6% |
| cze 2025 | 4,7% |
| lip 2025 | 5,4% |
| sie 2025 | 5,2% |
| wrz 2025 | 6,6% |
| paź 2025 | 6,7% |
| lis 2025 | 6,7% |
| gru 2025 | 8,5% |
| sty 2026 | 8,5% |
| lut 2026 | 8,5% |
| mar 2026 | 7,3% |
| kwi 2026 | 7,1% |
| maj 2026 | 6% |
| cze 2026 | 5,7% |
| lip 2026 | 5,2% |
| sie 2026 | 4,7% |
| wrz 2026 | 3,2% |
Przyspieszenie zaczęło się wiosną 2025 roku: z 0,9% w styczniu i lutym 2025 roku roczny wzrost sięgnął 6,6% we wrześniu 2025 roku i 8,5% od grudnia 2025 do lutego 2026 roku. Od marca 2026 roku każdy miesiąc jest niższy od poprzedniego. We wrześniu 2026 roku wskaźnik był praktycznie niezmieniony w porównaniu z sierpniem (0,0%), podczas gdy we wrześniu 2025 roku wzrósł o 1,4% w ciągu jednego miesiąca.
Bank Albanii wiąże to spowolnienie z rynkiem wynajmu długoterminowego:
Inflacja bazowa i krajowa spadła, co wynika głównie ze spadku inflacji czynszów, odzwierciedlającego lepszą równowagę popytu i podaży w segmencie wynajmu długoterminowego.
W badaniu rynku za pierwsze półrocze 2026 roku Bank Albanii pisze, że według agentów czynsze wzrosły, a popyt na wynajem był wyższy niż w poprzednich sześciu miesiącach. Informacje o czynszach pochodzą głównie od agentów działających w Tiranie (Raport o stabilności finansowej, s. 40).
Dlaczego dane INSTAT i agencji się różnią? Oficjalny wskaźnik to średnia dla całego kraju, a liczby Century 21 pochodzą wyłącznie z transakcji agencji w 13 obszarach Tiranie. Wzrost 1+1 w Century 21 (4,4%) był niższy niż wskaźnik w tych samych miesiącach (od 5,7% do 8,5%), natomiast wzrost 2+1 (26%) był znacznie wyższy. W dłuższym okresie, od września 2020 do września 2026 roku, wskaźnik czynszów INSTAT wzrósł o około 20%, nieco mniej niż ogólne ceny konsumpcyjne (około 24%), podczas gdy w trzech obszarach Century 21 czynsz za 2+1 wzrósł w ciągu jednego roku o 46% do 87%.
Jaką część średniej pensji zjada czynsz
Przy średnim brutto wynagrodzeniu INSTAT, 92 150 leków w drugim kwartale 2026 roku, średnie 1+1 w Tiranie zjada około 59% pensji, a 2+1 około 95%. Powszechnie przyjmowany próg przystępności, 30% dochodu brutto, który cytują też Monitor i Colliers Albania, oznacza czynsz do około 300 € dla jednej osoby na średniej pensji i około 600 € dla pary z dwiema średnimi pensjami.
| 1+1 w Kinostudio, 330 € | około 30 200 | 33% | 16% |
|---|---|---|---|
| 1+1, średnia z 13 obszarów, 590 € | około 54 100 | 59% | 29% |
| 1+1 przy Sztucznym Jeziorze, 850 € | około 77 900 | 85% | 42% |
| 2+1 w Kinostudio, 447 € | około 41 000 | 44% | 22% |
| 2+1, średnia z 13 obszarów, 954 € | około 87 400 | 95% | 47% |
| 3+1 poza centrum, około 810 € (Numbeo) | około 74 200 | 81% | 40% |
Żaden z 13 obszarów nie miał 1+1 ze średnim czynszem poniżej 300 €. Dla pary z dwiema średnimi pensjami mieszkania 2+1 w granicach około 600 € znajdują się tylko w trzech obszarach: Kinostudio, Kombinat i Fresku. Pensja INSTAT to krajowa średnia brutto, przed składkami i podatkiem, więc udział czynszu w pensji netto jest większy niż w tabeli.
Wynagrodzenia rosną szybciej niż oficjalny wskaźnik czynszów: średnie brutto wynagrodzenie wzrosło o 9,8% od drugiego kwartału 2025 do drugiego kwartału 2026 roku, podczas gdy INSTAT zmierzył wzrost czynszów o 5,7% w czerwcu 2026 roku. Jednocześnie średni czynsz za 2+1 w obszarach Century 21 wzrósł o 26% w ciągu roku. Czynsze w tych tabelach są w euro, a wynagrodzenia w lekach (ALL). Jak kurs wymiany wpływa na czynsze i nieruchomości, wyjaśniamy w artykule o euro po 92 leki.
Według Spisu Powszechnego z 2023 roku 39 572 gospodarstwa domowe w okręgu Tirana mieszkały w wynajętych domach, około 16% wszystkich gospodarstw, czyli dwa razy więcej niż udział w okręgu Durrës (7,8%). Więcej o własności mieszkań znajdziesz w co pokazuje Spis 2023 o mieszkaniach. Dla młodych ludzi rząd zapowiedział dopłatę do czynszu: zobacz wynajem dla młodych oraz artykuł o bonusie czynszowym i mieszkalnictwie społecznym. Jeśli myślisz o zakupie zamiast płacenia czynszu, porównanie raty kredytu z czynszem znajdziesz w kredyt czy wynajem.
Granice danych i metoda
Wszystkie powyższe liczby to średnie, a nie czynsz za mieszkanie, które oglądasz. Mają cztery ograniczenia, o których warto pamiętać:
- Jedna agencja, bez liczby umów. Liczby pochodzą z danych Century 21 dla 13 obszarów, a opublikowana tabela nie pokazuje, ile umów stoi za każdą z nich. Gdy w obszarze jest mało umów w ciągu sześciu miesięcy, jedno drogie lub tanie mieszkanie przesuwa średnią: przy stadionie Selmana Stërmasi 1+1 spadło o 23%, a 2+1 wzrosło o 53%.
- Umowy, nie oferty. Century 21 i CPM liczą na podstawie podpisanych umów. Strona rynek mieszkań w Tiranie na hyrja.al pokaże ceny ofertowe z ogłoszeń dopiero wtedy, gdy będzie miała co najmniej 5 porównywalnych ogłoszeń (metodologia).
- Brak podziału według wyposażenia i metrażu. Żadne ze źródeł nie rozdziela czynszu za mieszkanie umeblowane od nieumeblowanego ani według m².
- Wynagrodzenie krajowe. INSTAT nie publikuje kwartalnego średniego wynagrodzenia tylko dla samej Tiranie.
Jak je obliczyliśmy
Wzięliśmy tabelę obszarów z tabeli Century 21, którą Monitor opublikował 8 sierpnia 2026 roku; podano w niej, że liczby zostały obliczone na podstawie transakcji. Roczne zmiany obliczyliśmy sami z wartości w euro i zaokrągliliśmy do pełnych liczb, dlatego część różni się od opublikowanych, o maksymalnie 2 punkty. Sprawdziliśmy też średnie: 590 € i 954 € zgadzają się z prostą średnią z 13 obszarów (suma obszarów podzielona przez 13), więc każdy obszar ma taką samą wagę, niezależnie od liczby umów. Mediana obszarów wynosiła 600 € dla 1+1 i 900 € dla 2+1.
Wskaźnik czynszów (podgrupa 04.1, rok bazowy 2025 = 100), średnie wynagrodzenie i dane Spisu zaczerpnęliśmy z bazy statystycznej INSTAT 10 października 2026 roku. Udział czynszu to czynsz w lekach podzielony przez średnie brutto wynagrodzenie, przy oficjalnym kursie 1 € = 91,65 leku z 9 października 2026 roku. Liczby Numbeo zaokrągliliśmy do 10 €.
Zasady korzystania z danych: możesz swobodnie cytować liczby i wykresy z tego artykułu, z linkiem do tego artykułu na hyrja.al.
Jak porównać ofertę wynajmu z tymi danymi
Traktuj tabele jako punkt wyjścia do negocjacji, a nie jako stałą cenę, i porównuj je z aktualnymi ofertami mieszkań 1+1 do wynajęcia w Tiranie lub mieszkań 2+1 do wynajęcia w Tiranie. Oferta wyraźnie powyżej średniej obszaru powinna mieć jasne uzasadnienie, na przykład większą powierzchnię, nowy budynek lub miejsce parkingowe; oferta wyraźnie poniżej średniej wymaga większej ostrożności.
Co powinna zawierać umowa i jak chroniona jest kaucja, wyjaśnia artykuł o umowie najmu. Kroki poszukiwania opisano w jak znaleźć mieszkanie do wynajęcia, sygnały ostrzegawcze oszustw w oszustwach z nieruchomościami online, a rachunki i opłaty za budynek w miesięcznych kosztach mieszkania.
Najczęściej zadawane pytania
Źródła
- INSTAT, databaza statistikore: IÇK sipas ECOICOP 2, ndryshimet mujore dhe vjetore sipas nëngrupeve (tabela CPI203), nëngrupi 04.1 Qira ·
- INSTAT, databaza statistikore: paga nominale mesatare mujore bruto për një të punësuar me pagë (tabela PTM04), tremujori II 2026 ·
- INSTAT, Censusi 2023: njësitë ekonomike familjare sipas statusit të pronësisë dhe qarkut (tabela 1.27) ·
- Banka e Shqipërisë: fjala e Guvernatorit Sejko në konferencën për shtyp për vendimmarrjen e politikës monetare, 7 tetor 2026 ·
- Banka e Shqipërisë: Raporti i Stabilitetit Financiar, gjashtëmujori i parë 2026, faqja 40: qiratë sipas vrojtimit të agjentëve (PDF) ·
- Banka e Shqipërisë: kursi zyrtar i këmbimit, 9 tetor 2026 (1 € = 91,65 lekë) ·
- Monitor: “Të paktën 600 euro/muaj; Shtëpitë me qira bëhen mollë e ndaluar”, me tabelën e Century 21 për 13 zonat, 8 gusht 2026 ·
- Monitor: “Indeksi i përballueshmërisë; Rritja e qirave po rëndon familjet”, 8 gusht 2026 ·
- Shekulli: të dhënat e Century 21 për 13 zona, të llogaritura nga transaksionet, 9 gusht 2026 ·
- Monitor: qiraja mesatare 721 € sipas agjencisë CPM dhe pragu 30% i përballueshmërisë, 12 qershor 2026 ·
- Numbeo: kostoja e jetesës në Tiranë, qiratë për apartamente me 1 dhe 3 dhoma gjumi, përditësuar më 2 tetor 2026 ·
Czytaj dalej
Udostępnij artykuł
Nowe artykuły e-mailem
Poradniki o zakupie, wynajmie i rynku nieruchomości w Albanii, prosto na Twoją skrzynkę.
Jeden e-mail, gdy publikujemy nowy artykuł. Możesz się wypisać w dowolnym momencie. Prywatność
Komentarze
Zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji.
Brak komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią.

